HYP2004 Program (updated on September 8)

The program in pdf format , dvi format and ps format .
Titles of the contributed talks can be found in separate pages : Sep. 13 , Sep. 14 , Sep. 16 , Sep. 17 .

## : the page number on the abstract booklet.

Sunday, September 12


Time In the lobby
15:00 Registration desk will open
17:30 Welcome Party (All participants are welcome.)

Monday, September 13


Time ROOM : Orbit Hall
9:00 Opening
ROOM : Orbit Hall (S. Kawashima)
10:00-10:45 25Denis Serre
Stability of planar waves in systems of conservation laws
10:50-11:35 10K. P. Hadeler
Reaction transport systems and applications to biology
Lunch
ROOM : Orbit Hall 1 (S. Ei) ROOM : Orbit Hall 2 (S. Nishibata)
13:30-14:00 21Toshitaka Nagai
Qualitative properties of solutions to a reaction-diffusion equation with advection modelling chemotaxis
33Zhouping Xin
Theory of Multi-Dimensional Shock Waves
14:05-14:35 16Alexander Kurganov
High-Resolution Adaptive Central-Upwind Schemes
12Tatsuo Iguchi
A long wave approximation for capillary-gravity waves and an effect of the bottom
Coffee Break
ROOM : Orbit Hall 1 ROOM : Orbit Hall 2 ROOM A : Mizudori ROOM B : Kouki ROOM C : Ryokuju ROOM D : Fuga
Session 1 : High Resolution
Methods I (S. Noelle)
Session 2 : Kinetic Approach,
Shock capturing (G. Kreiss)
Session 3 : Biomathematics I (T. Nagai) Session 4 : Fluid dynamics I (T.-P. Liu) Session 5 : Viscous conservation laws (S. Jiang) Session 6 : Field equations (N. Hayashi)
15:00-15:25 Sakai Babovsky Sakaguchi Ambrose Humpherys Babin
15:30-15:55 Torrilhon Kunik Saito Jiu Yamamoto Stavrakakis
16:00-16:25 Schroll Qamar Nakaoka Enomoto Nakamura Kobayashi
16:30-16:55 Yee Xiaolin Li Kon Ogawa Huang Texier
17:00-17:25 Gu Tero Kubo Nishikawa Toscani

Tuesday, September 14


Time ROOM : Orbit Hall (R. Jeltsch)
9:00-9:45 18Jian-Guo Liu
Designing Stable and Efficient Numerical Methods for Fluid Dynamics Equations by Operator Decomposition
ROOM : Orbit Hall 1 (K. P. Hadeler) ROOM : Orbit Hall 2 (B. Temple)
10:10-10:40 8Shin-Ichiro Ei
Dynamics of Turing patterns for reaction-diffusion systems in a cylindrical domain in 2D
34Robin Young
Isentropic Gas Dynamics with Arbitrary BV Data
10:45-11:15 24Christian Schmeiser
Kinetic and Macroscopic Models of Cell Aggregation by Chemotaxis
36Kevin Zumbrun
Stability of undercompressive shock profiles
11:20-11:50 9Michael Fey
Finite Volume Methods for Hyperbolic Conservation Laws with Constrains
20Dan Marchesin
Topological construction of nonclassical Riemann solutions
Lunch
ROOM : Orbit Hall 1 ROOM : Orbit Hall 2 ROOM A : Mizudori ROOM B : Kouki ROOM C : Ryokuju ROOM D : Fuga
Session 1 : Numerical Schemes I (K. Sakai) Session 2 : Numerical Methods for Fluid Phenomena I (N. Pogorelov) Session 3 : Biomathematics II (C. Schmeiser) Session 4 : Fluid dynamics II (K. Zumbrun) Session 5 : Shock Waves I (P. G. Lefloch) Session 6 : Physical Models I (L. Hsiao)
13:30-13:55 Karabasov Andreae Sato Kagei Müller Benzoni-Gavage
14:00-14:25 Váchal Kuchařík Kang Tong Li Brini El
14:30-14:55 Aiso Pelanti Fucai Li Takahashi Mailybaev Jia
15:00-15:25 Abouziarov Lukáčová-Medviďová Inaba Sakurai Yachun Li Hailiang Li
Coffee Break
\hlineIfDetail Session 1 : Numerics on Shock Wave (H. Aiso) Session 2 : Numerical Methods for Fluid Phenomena II (J. G. Liu) Session 3 : Galerkin, Spetcral
Methods (P. Arminjon)
Session 4 : Elastic equations (D. Marchesin) Session 5 : Shock Waves II (S. Bianchini) Session 6 : Physical Models II (A. Jüngel)
16:00-16:25 Siklosi Appelö Tanner Kawashita Zheng Wang
16:30-16:55 Efraimsson Romenski Feistauer Itou Shimoji Yong Li
17:00-17:25 Elling Deiterding Gottschlich-Müller Zakiryanova Grinfeld Li Chen

Wednesday, September 15


Time ROOM : Orbit Hall (T.-P. Liu)
9:00-9:45 27Blake Temple
A Shock Wave Refinement of the Standard Model of Cosmology
9:50-10:35 19Pierangelo Marcati
Diffusive Singular Limits and 3-D Incompressible Navier--Stokes Equation
ROOM : Orbit Hall 1 (C. Schmeiser) ROOM : Orbit Hall 2 (M. Fey)
10:55-11:25 14Ansgar Jüngel
Quantum Hydrodynamic Equations for Semiconductors
11Thomas Y. Hou
Geometric Properties and Non-Blowup of 3D Incompressible Euler Flow
11:30-12:00 6Gui-Qiang Chen
Some Problems in the Theory of Multidimensional Hyperbolic Conservation Laws
23Christian Rohde
Conservation Laws as Models for Liquid-Vapour Phase Transitions and their Numerical Treatment
Lunch
13:30-18:00 Excursion (Tour buses leave in front of the venue.)
ROOM : Seiun
18:30-19:00 Special Talk (Chair : A. Matsumura)
C. Dafermos
19:00 Banquet

Thursday, September 16


Time ROOM : Orbit Hall (Z. Xin)
9:00-9:45 13Song Jiang
Global existence for the Navier-Stokes equations of multidimensional compressible fluids with large data
9:50-10:35 17Philippe G. Lefloch
Existence, uniqueness, and $L^1$ continuous dependence of entropy solutions to hyperbolic systems
ROOM : Orbit Hall 1 (S. Ukai) ROOM : Orbit Hall 2 (A. Kurganov)
11:00-11:30 35Shih-Hsien Yu
On positivity of Boltzmann shock Layer
22Sebastian Noelle
Well-balanced schemes of arbitrary order of accuracy for geophysical flows
11:35-12:05 31Weike Wang
The pointwise estimates of solutions for general Navier-Stokes systems of conservation laws
26Eitan Tadmor
Twelve Examples of Entropy Stability Theory for Difference Approximations of Quasilinear Problems
Lunch
ROOM : Orbit Hall 1 ROOM : Orbit Hall 2 ROOM A : Mizudori ROOM B : Kouki ROOM C : Ryokuju
Session 1 : Centered, Staggered
Schemes I (E. Tadmor)
Session 2 : Numerical Methods and
Modellings I (C. Rohde)
Session 3 : Conservation laws I (A. Bressan) Session 4 : Astrophysics I (T. Makino) Session 5 : Relaxation Model (G.-Q. Chen)
14:00-14:25 Popov Dickopp Warnecke Klingenberg Lien
14:30-14:55 Levy Soulard Yamazaki Yoneda Mei
15:00-15:25 Arminjon Bao Prasad Narita Ruggeri
Coffee Break
\hlineIfDetail Session 1 : Centered, Staggered
Schemes II (A. Kurganov)
Session 2 : Numerical Methods and
Modellings II (Y. Takakura)
Session 3 : Conservation laws II (G. Warnecke) Session 4 : Astrophysics II (T. Iguchi) Session 5 : Physical Models III (P. Marcati)
16:00-16:25 Rosenbaum Katsaounis Pogorelov Scott Alexeyeva
16:30-16:55 Rossmanith Gustavsson Takagi Härterich Miljanovic
17:00-17:25 Vignal Lyng Serna

Friday, September 17


Time ROOM : Orbit Hall 1 (J. G. Liu) ROOM : Orbit Hall 2 (C. Dafermos)
9:00-9:30 15Gunilla Kreiss
Stability of strong shocks
7Camillo De Lellis
The chain rule for the divergence of vector fields and applications
9:35-10:05 0Tetu Makino
Periodic solutions to the 1-dimensional compressible Euler equation with gravity
5Alberto Bressan
Hyperbolic Systems of Hamilton-Jacobi Equations
ROOM : Orbit Hall 1 ROOM : Orbit Hall 2 ROOM A : Mizudori ROOM B : Kouki ROOM C : Ryokuju
Session 1 : High Resolution Methods II (T. Hou) Session 2 : Numerical Schemes II (H. Aiso) Session 3 : Conservation laws III (F. Asakura) Session 4: Hyperbolic equations (G. Kreiss) Session 5 : Kinetic equations (K. Nishihara)
10:30-10:55 Simeoni Russo Fujino Nakane Jabin
11:00-11:25 Jabir Bedrikovetsky Ancona Robles-Pérez Zhao
11:30-11:55 Chertock Conforto Ostrov Tsuge Yamaguchi
Lunch
\hlineIfDetail Session 1 : High Resolution Methods III (B. Sjogreen) Session 2 : Applications to Fluid
Mechanics (J. Ballmann)
Session 3 : Conservation laws IV (R. Young) Session 4 : Navier-Stokes equations (W. Wang)
14:00-14:25 Helzel Diehl Puppo Suzuki
14:30-14:55 Titarev Bryson Thanh Miura
15:00-15:25 Takakura Klöfkorn
ROOM : Orbit Hall (D. Serre)
15:50-16:35 4Stefano Bianchini
BV solutions for the Jin-Xin model
16:40-17:25 30Cédric Villani
Recent trends in the study of convergence to equilibrium